„Abeceda zdravog odrastanja“ je edukativno razvojni projekt u organizaciji edukativne platforme „Mliječni zub“ koji potiče stvaranje zdravih životnih navika djece rane i predškolske dobi u važnim razvojnim područjima. Istoimeni projekti podržava partner Lidl Hrvatska te ujedno potpomaže planiranje i realizaciju projektnih aktivnosti. Stručni pokrovitelj „Abecede zdravog odrastanja“ je Ministarstvo znanosti i obrazovanja.
Cilj projekta je jačanja kompetencija odgojitelja, stručnih suradnika vrtića (pedagog, logoped, psiholog, zdravstveni voditelj) i roditelja kroz različite edukativne formate, kao i učenje i usvajanje zdravih navika djece kroz projektni rad s odgojiteljima i stručnim suradnicima u dječjim vrtićima.
Projekt „Zdrava hrana svakog dana“ se provodio po fazama s ciljem organizacije i pripreme materijala i edukativnih aktivnosti na razini odgojne skupine.
- faza projekta podrazumijeva edukaciju odgojno – obrazovnih djelatnika kroz besplatne video – materijale, mentorske sastanke te interne radne dogovore i sastankre na razini odgojne skupine. Na radnim dogovorima se raspravljalo o planiranju edukativnih aktivnosti i materijala koji će tematski pratiti tijek projekta te biti primjereni kronološkoj dobi djece kao i individualnim potrebama i mogućnostima.
Nakon izrade plan projektnih aktivnosti, pedagoginja je pripremila materijale s ciljem opremanja prostorno – materijalnog okruženja (centar za obiteljsku i dramsku igru – centar „Kuhinje“ i „Trgovine“).
- 2. faza projekta uključivala je pripremu materijala, edukativnih aktivnosti i radionica za djecu starije mješovite skupine „Ribice“ s ciljem upoznavanja djece s tematikom projekta te osvještavanja o važnosti zdrave i uravnotežene prehrane. Osim edukativnih aktivnosti i radionica za djecu koju su organizirale odgojiteljice u suradnji s pedagoginjom, ostvarena je suradnja i s vanjskim stručnjacima (nutricionist) kao i kuharicom koja je zadužena za pripremu i serviranje obroka u dječjem vrtiću „Vrška vila“.
- 3. faza projekta podrazumijevala je analizu i vrednovanje provedenih projektnih aktivnosti, s naglaskom na vrednovanje i evaluaciju odgojno – obrazovnog rada. U suradnji s pedagoginjom, odgojiteljice su tijekom planiranog perioda provedbe prikupljale fotografije, videozapise, spontane izjave djece i angedotske bilješke te iste proslijeđivale pedagoginji (koordinator) koja je iste upotrijebila za izradu završne prezentacije kao i priručnika u kojem će sve aktivnosti biti objavljene i predstavljene široj društvenoj zajednici. Kroz grupnu refleksiju, odgojno – obrazovni djelatnici su raspravili o svim fazama projekta te istaknuli prednosti i nedostatke cjelokupne organizacije.
U nastavku slijede provedene aktivnosti kao i brošura o projektu “Zdrava hrana svakog dana!”






































